Епизод 7: Данните – голямата въпросителна в акта за изкуствения интелект

Регламентът за установяване на хармонизирани правила относно изкуствения интелект влезе в сила на 1 август 2024 г., след като окончателно беше одобрен от държавите членки на ЕС и от Европейската комисия през май м.г. В законодателния акт за изкуствения интелект се прилага подход, основан на риска, като се дефинират 4 степени – неприемлив, висок, ограничен и минимален риск. Какви слабости обаче крие AI Act? 

Отговори на този въпрос дават гостите в първия епизод на “ТЕХнически погледнато” за 2025 г. Иво Емануилов, създател на I/O Legal, и проф. Николай Райчев, преподавател по компютърни науки в Американския университет в България.

Данните

“Данните са един от съществените градивни елементи на изкуствения интелект, поне в подхода, който доминира днес дискусията за AI, – поясни Иво Емануилов. – За да имаме добър ИИ, са ни необходими данни. По тази причина в голямата си част съвременната регулация на системите с ИИ се фокусира върху това как се използват, как се събират, как се разпространяват и споделят данните.” 

Изискванията към данните са формулирани не само в акта за изкуствения интелект, но и в други регламенти на ЕС, като GDPR и акта за данните от 2016 г. Накратко за данните важи изискването да са събрани за конкретния случай на употреба и поставят пред създателите на системи за AI изисквания те да съобразяват своите практики с контекста, в който тази система ще функционира. 

“Целта на регулациите е да гарантират сигурността при събирането и етиката в обработката на данни. В акта за изкуствения интелект обаче много от термините са неясни, като какво означава “качествени данни” например,“ – коментира проф. Райчев. Според него не е ясно и как ще се случва проверката.

Малките и средни компании

Неяснотата в терминологията не е най-същественият проблем, смята проф. Райчев. По неговите думи съществува “асиметрия в регулациите”. “Тези регулации за малки и средни фирми ще изискват значителен ресурс, защото да се документират и етикират данните – тези операции изискват много разходи, които за малките фирми ще бъдат голям проблем.”, каза той. 

На каква стойност ще възлязат инвестициите за привеждане в съответствие, има ли сблъсък с другите регулации и могат ли организациите да отговорят на изискванията на AI Act и едновременно с това да не правят компромис с иновациите? За да разберете, гледайте новия епизод на “ТЕХнически погледнато”.

Последвайте ни в YouTube, SoundCloud, Spotify, Facebook, LinkedIn и  Twitter.

Гледайте и другите епизоди да „ТЕХнически погледнато“ тук.

Не пропускайте и последните епизоди на „ТЕХните истории“ тук.

Последни статии

  • Всички
  • Новини
  • Технологии

Дигиталният свят в света на спорта

С всяка изминала година изкуственият интелект (AI) все повече е в основата на всеки аспект от спорта – от тренировките и състезанията до намирането на следващите олимпийски звезди. Съвременният...

Още

Довиждане и благодаря за PWA

Какво представляват прогресивните уеб приложения и защо европейските потребители трябваше да се сбогуват с тях  Аpple обяви наскоро, че планира да спре прогресивните уеб приложения (progressive web apps –...

Още