Епизод 46: Най-големият ни проблем е, че никога не сме били толкова добре I Здравко Николов
“Ние сме по супер крехък начин част от един огромен пазар, с огромна история, който е пред колосални икономически и политически и всякакви други проблеми. И всъщност най-големият проблем на българското общество, който аз виждам към днешна дата е, че ние, в историята си като държава, никога, никога не сме били толкова добре.” Това каза в новия епизод на подкаста “ТЕХните истории” Здравко Николов, изпълнителен директор на Equinix България.
Кой е той
Завършва ТУЕС и Техническия университет в София. Турбулентните времена на 90-те години и “Виденовата зима” го изпращат в Чехия, където започва кариера като програмист в голяма компания, разработчик на софтуер за застрахователния сектор. Завръща се в България с идеята да направи такава компания и тук, но съдбата има други планове и започва работа в “Лирекс БГ”. Следват седем години като системен инженер в Cisco Systems. През 2008 основава IIIDC и е неѝн изпълнителен директор до 2013 година, когато тя е закупена от TelecityGroup България. През 2016 TelecityGroup България е закупена от Equinix – най-големият в света оператор на центрове за данни. От 2016 до днес ръководи Equinix България.
Катастрофата на образованието
“България е малка държава, но трябва да знае своя интерес и трябва да работи за това да има своя собствена икономика, да има своя собствена култура, образование, медицина. Ако има нещо, за което най-много ме е страх, това е образованието. Това, е област, където нещата клонят към супер инфраструктурна катастрофа”, категоричен беше той. Според него образованието трябва да съществува, за да обслужва нуждите на обществото от работна ръка. “Аз системно не виждам българската държава и българското общество да се занимават с въпроса какви хора на нас ни трябват.”
Изкуственият интелект и масовото отрезвяване
“Ние сме в точка, в която всички се стремят да постигнат функционалност, а в следващия етап от развитието на изкуствения интелект всички ще се опитват да постигнат ефективност”, обясни Николов. Той бе категоричен, че в по-дългосрочен план ще има масово отрезвяване по отношение на изкуствения интелект. “Това е занимание за хора, които имат данни. Хора, които нямат данни, или данните им са с някакви Мики Маус обеми, които не представляват интерес за човека като човек, такива проекти нямат смисъл и в дългосрочен план ще финишират зле”.
Гледайте и слушайте новия епизод на “ТЕХните истории”, за да разберете какво е да започваш кариерата си, когато навън е “Виденовата зима”, как животът ти може да се преобърне, заради една лична карта, защо образованието е най-големият проблем на България и как то да не катастрофира, и какво ще се случи с изкуствения интелект и другите нови технологии.
Вижте и другите епизоди на „ТЕХните истории“ тук.
Гледайте всички епизоди и на подкаста „ТЕХнически погледнато“ тук.
- Всички
- Новини
- Технологии
Дигиталният свят в света на спорта
С всяка изминала година изкуственият интелект (AI) все повече е в основата на всеки аспект от спорта – от тренировките и състезанията до намирането на следващите олимпийски звезди. Съвременният...
Zone4Tech грабна наградата за журналистически принос за 2024 г. на БАИТ
Zone4Tech – домът на подкастите “ТЕХните истории” и “ТЕХнически погледнато”, грабна отличието в категорията “Журналистически принос” на наградите на Българската асоциация по информационни технологии за 2024 година. Церемонията за награждаването...