Епизод 43: Вложиш ли сърце, ще стане I Любомир Тулев
От първенец на випуска в Академията на МВР, през ГДБОП, до вицепрезидент по киберсигурността в частния сектор и предприемач – това е накратко професионалната история на госта в новия епизод на “ТЕХните истории” Любомир Тулев, основател на CyberXperts. История, изпълнена с предизвикателства, много упоритост и оптимизъм. И с много надежди и цели за бъдещето.
Кой е той
В Академията на МВР влиза, за да сбъдне мечтата на дядо си. Като първенец на випуска избира да работи в ГДБОП и седем години е част от отдел “Киберпрестъпност”. През 2014 година е избран от ФБР за един от 10-те най-активни и добре подготвени в света полицейски служители, занимаващи се с разследване на компютърни престъпления. Поканен е да се присъедини към международната работна група на ФБР, където членува и до днес.
След ГДБОП започва работа в частния сектор като преминава през няколко компании – Amatas, Digitall и “Телелинк Бизнес Сървисис” и за тези над седем години от позицията “експерт по киберсигурност” достига до вицепрезидент по киберсигурността. От началото на годината се е впуснал в ново предизвикателство и развива собствен бизнес в областта – компанията CyberXperts. И продължава да се занимава активно с хобито си – да взима сертификати.
Всеки престъпник оставя следа
“Няма перфектно престъпление. Всеки един престъпник оставя следа. Трябва да си достатъчно търпелив и да чакаш, за да я намериш”, разказа Любомир Тулев за работата си като киберченге и сподели случай, при който шест месеца е дебнел престъпник, за да го разкрие. И успява.
Хакерите, които хакват хора
“Хакерите хакват системи. Добрите хакери хакват хора”, категоричен е той. Според него в момента основната тенденция при киберпрестъпленията е търсенето на бърза печалба и таргетиране на малки и незащитени компании.
Предприемачеството
“Реших, че е дошъл моментът. Узрях за това да тръгна по собствен път и да стана предприемач”, сподели гостът ни за новата си роля. Не крие, че го е страх от провал, но твърдо вярва в успеха. Защото, както сам казва, “вложиш ли сърце, ще стане”.
Още интересни истории от работата на Любомир Тулев като киберченге, кои са хората, които са му подавали ръка през годините, защо екипността е най-важното качество, което търси в служителите, и има ли 100% киберзащита – гледайте и слушайте в новия епизод на “ТЕХните истории”.
Вижте и другите епизоди на „ТЕХните истории“ тук.
Гледайте всички епизоди и на подкаста „ТЕХнически погледнато“ тук.
- Всички
- Новини
- Технологии
Дигиталният свят в света на спорта
С всяка изминала година изкуственият интелект (AI) все повече е в основата на всеки аспект от спорта – от тренировките и състезанията до намирането на следващите олимпийски звезди. Съвременният...
Zone4Tech грабна наградата за журналистически принос за 2024 г. на БАИТ
Zone4Tech – домът на подкастите “ТЕХните истории” и “ТЕХнически погледнато”, грабна отличието в категорията “Журналистически принос” на наградите на Българската асоциация по информационни технологии за 2024 година. Церемонията за награждаването...